DO:

Voľba štýlu

Spomíname - Deň, keď spolu pretekali Hamilton a Schumacher
 História  17:59  7.11.2008   Autor: FORMULA-1.SK

Rok 2001 bol rokom Michaela Schumachera. Získal svoj štvrtý a dovtedy najpresvedčivejší titul. Odvtedy, čo aktívne pretekal v motokárach ubehlo už mnoho rokov. No rozhodol sa prijať výzvu najsilnejšej mladej motokárovej elity tej doby. V jeho rodnom Kerpene, na motokárovej trati jeho otca, ktorú tak dôverne poznal, sa konalo finále svetového šampionátu motokár. Čakalo ho mnoho mladých talentovaných súperov a jedným z nich bol práve Lewis Hamilton, vtedy len 16-ročný, ktorý už mal viaceré úspechy v motokárach za sebou. Medzi súpermi bol však napríklad aj Nico Rosberg.

Schumacher zvládol úlohu svetového šampióna F1 v konkurencii mladých talentov obstojne. Bol najrýchlejší, počas tréningu zajazdil nový rekord okruhu s časom 43,956 sekundy. Tieto preteky však nemal vyhrať. Schumacherovu kvalifikáciu totiž poznačil dážď, kým väčšina jeho súperov štartovala na suchej trati, skončil tak až na 22. mieste. Hamilton skončil oveľa vyššie. Jazdili sa 2 rozbehové preteky z pozícií, ktoré jazdci dosiahli v kvalifikácii. Prvé vyhral Vitantonio Liuzzi a veľmi dobre skončil aj Hamilton - hneď na 2. mieste. Schumacher sa prepracoval štartovým poľom a skončil ôsmy, 9,5 sekundy za víťazom. Druhé preteky boli horšie v podaní Hamiltona aj Schumachera. Schumacher sa tentokrát prepracoval len na 15. miesto, Hamilton skončil až 26. Tieto pozície pre nich znamenali štartovacie pozície do dvoch finálnych pretekov.

V prvých finálnych pretekoch Schumacher rýchlo postupoval, postupne sa prepracoval na 3. miesto. Bol najrýchlejším pilotom na trati. Ale v 15. kole v jednej zo zátačok nedobrzdil, jeho motokára sa otočila a zhasol mu motor. Napriek viacerým pokusom sa ho nepodarilo naštartovať a tak Schumacher skončil 25. Hamilton sa z 26. miesta na štarte prepracoval na siedne miesto.

V druhých finálnych - záverečných pretekoch mal Schumacher vynikajúci štart. Dostal sa na 7. miesto a za sebou nechal aj tímového kolegu Hamiltona Rosberga. V 11. kole bol Schumacher štvrtý, Rosberg šiesty a Hamilton deviaty. O prvé miesto súperili piloti, ktorí sa nakoniec do sveta efjednotiek nepresadili - Marco Ardigo a Franck Perera. Títo dvaja kolidovali, čo vyradilo Pereru z pretekov, Ardigo však pokračoval na vedúcej pozícii. Ardigo však bol po pretekoch diskvalifikovaný a preteky tak vyhral Sauro Cesetti, Schumacher skončil druhý, Rosberg tretí a Hamilton siedmy. Štvrtý skončil Marko Asmer, súčasný testovací jazdec tímu BMW Sauber.

Po pretekoch sa Hamiltona pýtali na jeho dojmy, čo sa týka súboja so Schumacherom: "Nikdy som nemal skutočnú šancu dostať sa blízko Schumacherovi, čo bola hanba, pretože som ho chcel porážať v nejakých zátačkach. V druhých pretekoch som ho mal v dohľade, ale aby som bol úprimný,  pre mňa to neznamená nejaký zásadný rozdiel."

Aj Schumacher sa vyjadril k Hamiltonovi: " Je to kvalitný jazdec, veľmi silný a má len 16 rokov. Ak mu to vydrží, určite sa dostane do F1. Je to niečo špeciálne vidieť dieťa v jeho veku na okruhu. Je zrejmé, že získal správnu jazdeckú mentalitu."

Takto skončilo prvé súperenie Michaela Schumachera s Lewisom Hamiltonom. Tento rok, 14. decembra vo Wembley sa pravdepodobne stretnú opäť na Pretekoch šampiónov. Hamilton sa zúčastní prvý raz, Schumacher bude obhajovať druhé miesto z minulého roka. Môžeme sa teda tešiť na ich prípadný vzájomný súboj. Preteky sa jazdia vyraďovacím systémom, takže nie je isté, či sa skutočne stretnú v priamom súboji.