FORMULA-1.SK


Denný archív článkov

<<  <  Aug 2022  >  >>
Po18152229
Ut29162330
St310172431
Št4111825 
Pi5121926 
So6132027 
Ne7142128 

     +- Filter kategórií
     +- Vyhľadávací filter


Hľadaj v:
 
OD:

DO:


Voľba štýlu


Ohliadnutie za dianím F1 v uplynulom týždni
 Správa  0:44  15.12.2008   Autor: FORMULA-1.SK
 
Lenovo prechádza od Williamsu k McLarenu
 
Williams ako súkromný tím si udržal doterajších sponzorov s výnimkou Lenova. Podľa predstaviteľa výrobcu IT produktov pre nich Williams nebol dostatočne atraktívny a prestupuje ku konkurenčnému McLarenu. Toto rozhodnutie spravila firma napriek tomu, že nebude nový kontrakt zahŕňať reklamnú plochu na monoposte. Lenovo sa však mieni sponzorsky angažovať v okolí tratí na Veľkých cenách.
 
Svetová rada FIA v spolupráci s FOTA schválila nové pravidlá
 
Veľké zmeny nastanú ohľadom motorov - bude zdvojnásobená ich životnosť, za sezónu bude môcť použiť jazdec osem motorov, ďalšie štyry pre účely testov. Počet otáčok sa obmedzí na 18 000/s. a motor bude musieť vydržať minimálne tri VC. Renaultu bolo umožnené dohnať výkonnostne konkurenciu. Zmeny postihli aj ďalšie oblasti. Od nového roku sa bude môcť v aerodynamických tuneloch pracovať len s modelmi menšími ako 60% skutočnej veľkosti monopostu, testovanie počas sezóny s výnimkou voľných tréningov počas Veľkých cien povolené nebude. Zmeny boli schválené aj pre rok 2010, motory budú môcť tímy kúpiť za menej ako 5 miliónov €, buď od iných tímov, alebo od nezávislého dodávateľa. Od jediného nezávislého dodáveteľa budú všetky tímy odoberať rovnakú prevodovku. Pri šasi budú štandardizované niektoré súčiastky, ktoré spôsobujú výkonnostný rozdiel, iné sa budú musieť vyrábať z lacnejších materiálov. Štandardizujú sa vysielačky a telemetria. Zakázané bude predzahrievanie pneumatík, ich mechanické čistenie a dotankovávanie paliva.
 
FIA odovdzávala trofeje
 
V Monaku sa 12.12. uskutočnil Galavečer Medzinárodnej automobilovej federácie, na ktorom sa odovzdávali trofeje majstrom sveta, víťazom, či dobre umiestneným pretekárom v rôznych sériách, ktoré FIA organizuje. Poháre titulov majstrov sveta si prevzali Lewis Hamilton a za Ferrari šéf tímu Stefano Domenicalli. V skutočnosti si tieto originály len zapožičali a ostanú im len do doby, čo budú úradujúcimi majstrami sveta. Samozrejme im ale budú vyhotovené verné kópie. Trofeje sú majstrovským dielom špičkového sprecovávateľa striebra Richarda Foxa. Trofeje obdržali aj Felipe Massa a Kimi Räikkönen. Vyjadrenia ocenených zodpovedali dosiahnutým výsledkom v uplynulej sezóne. Všetci vyjadrili veľké očakávania do budúcnosti.
 
Button zostáva v Brackley, alebo nebude jazdiť
 
Brit Jenson Button sa vyjadril, že za každých okolností zostane v bývalom tíme Honda. Verí, že sa nájde kupec, ktorý umožní tímu štartovať. Vie si predstaviť aj ročnú prestávku, hoci to pre jazdca nie je ideálne. Možnosti v iných tímoch vylučuje aj preto, že hoci si myslí, že by ho angažovali aj inde, je podľa neho už príliš neskoro.
 
Briatore by mal opustiť Renault o 2 roky
 
Briatoremu bola položené otázka, či by niekedy mienil pracovať pre Ferrari: "Chcem porážať Ferrari, ale keď môj tím nevyhráva, tak ako Talian samozrejme podporujem Ferrari. Ale nemyslím si, že by som išiel pracovať do Maranella, zvlášť keď o dva roky skončím" Briatore tiež chválil dohodu na zredukovanie nákladov počas globálnej finančnej krízy. "Nové pravidlá spravia Formulu jeden vzrušujúcejšou a ľudskejšou," predpovedá. "Schvaľujem, že konštruktéri v úmysle uniknúť kríze dali dobrý príklad vyskúšaním nových myšlienok."
 
Force India potvrdzuje jazdeckú zostavu
 
Aj napriek špekuláciám po testoch de la Rosu a najneskorších vyjadreniach šéfa Mallyu o tom, že ešte nie je definitívne rozhodnuté o jazdeckom zložení, nakoniec boli potvrdení Giancarlo Fisichella a Adrian Sutil a aj Vitantonio Liuzzi ako tretí a záložný jazdec tímu.
Komentáre k článku
© 2008 FORMULA-1.SK || VALID XHTML 1.0 || VALID CSS